Netaisiklingas sąkandis – gydymas

Sąkandžio aukščio kėlimas ir nudilusių dantų atstatymas – sudėtinga odontologijos procedūra, reikalaujanti profesionalaus ir kvalifikuoto gydytojų komandos darbo.

„Šypsnio“ odontologijos klinikoje naudojamos išskirtinai aukštos kokybės medžiagos ir profesionali įranga, leidžianti užtikrinti optimalius ir ilgalaikius rezultatus. Sąkandžio aukščio kėlimo procedūras atlieka gyd. od. Vaida Zakarauskienė (Kriščiūnaitė). Priklausomai nuo individualios situacijos, procedūros trukmė gali siekti nuo 25 iki 50 valandų. Jei sąkandžio defektai nėra dideli, taikomas sąkandžio aukščio ar nuvedimo kelių atkūrimas kompozitais. Esant rimtesniems pažeidimams, taikomas mikroprotezavimas. Jei paciento sąkandžio pakitimai itin dideli, sukandimas atstatomas naudojant pilnus vainikėlius. Siekdami užtikrinti aukščiausią kokybę, dirbame su profesionaliais dantų technikais, turinčiais ilgametę patirtį dantų anatomijos atstatymo srityje.

Kodėl negalima atidėlioti sąkandžio aukščio kėlimo procedūros?

Sužemėjus sąkandžio aukščiui, prarandamas taisyklingas sukandimas, t. y. žandikaulio kelias kramtymo metu pakinta, be to, pasikeitus trajektorijai, atsiranda šalutinių poveikių, jaučiamų žandikaulio sąnaryje, dantų srityje, pvz., padidėjęs jautrumas, dantų nuskilimai, apatinio veido trečdalio mažėjimas. Šiai patologijai progresuojant, gali pasireikšti apatinio žandikaulio smilkininio sąnario patologija – traškėjimas, ūžimas ausyse, galvos ar sąnario smilkinio srityje jaučiamas skausmas.

Kokios priežastys lemia netaisiklingo sukandimo atsiradimą?

Sypsnio odontologijos klinika nudilę dantys dantų atstatymas Sąkandžio aukščio kėlimas

“Griežimo” dantimis pasekmė – sužemėjęs sąkandis

Nenatūralaus sukandimo priežastys būna labai įvairios. Vienos labiau paplitusios, kitos – mažiau, tačiau jos visos reikalauja specialisto dėmesio dėl keliamo pavojaus žandikaulio sąnariui ar nenatūraliai kontaktuojantiems dantims.
Labiausiai paplitusios sukandimo iškrypimo priežastys yra šios:

 

 

  • Danties šalinimas be atstatymo. Itin dažnai pacientai po danties šalinimo – dėl laiko stygiaus ar finansinių aplinkybių – neskuba, o laikui bėgant ir pamiršta būtinybę pakeisti prarastą dantį implantu ar kitaip protezuojant. Tai lemia dantų lanko deformacijas, blogėja kramtymo kokybė. Praradus krūminius dantis, kramtymo krūvis tenka priekiniams dantims – taip spartinamas jų dilimas. Tokiu atveju sąkandžio aukščio kėlimas į natūralią poziciją tampa itin sudėtinga procedūra.
  • Bruksizmas (griežimas dantimis). Tai dažnam žmogui artima problema, nulemta įtempto gyvenimo būdo ir gausybės šių dienų nervinių dirgiklių. Miego metu kramtomieji raumenys nevalingai susitraukinėja, imituodami paviršinį kramtymą arba (ir) šoninius judesius. Dylant dantims žemėja sukandimas – apatinis žandikaulis turi būti aukščiau „prikeliamas“, kad kramtymas būtų efektyvus. Sąnariui tai žalinga ir nenatūralu. Kuo sąkandis žemesnis, tuo didesnis pavojus sąnariui. Sąkandžio aukščio kėlimas tokiu atveju yra efektyvi ir greita pagalba.
  • Karieso pažeisto danties kandamojo paviršiaus plombavimas neprofesionaliai atkuriant anatomiją. Tokiu atveju gumburai, esantys kontakte ar diskontakte, gali skirtis nuo natūraliai susiformavusio kramtymo metu kontaktuojančio danties paviršiaus. Šiuo atveju valgymo metu vienas dantis gali „nuslysti“ nuo kito danties į šoną, kartu nenatūraliai kreipdamas visą žandikaulį.
  • Periodontologinės ligos. Esant dantenų ligoms, dantys dažnai tampa paslankūs, jų fiksacija žandikaulyje nėra tvirta. Kramtymo metu tokie dantys, esant aukštesniam parodontozės laipsniui, pakrypsta ir taip kreipia žandikaulį (ypač parodontozei labiau pažengus vienoje žandikaulio pusėje). Dažnai nenatūraliai kreipiamas žandikaulis neigiamai veikia sąnarį ir kitus dantis, kurie gauna didesnį nei įprastą krūvį.
  • Natūraliai nelygus dantų lankas. Ortodontinio gydymo reikalaujantys iškrypę dantys gali neteisingai veikti žandikaulį kramtymo metu. Dažnai ši dantų disfunkcija turi neigiamą estetinį vaizdą.

Sąkandžio pokrypio gydymas.

Šypsnio odontologijos klinika Sąkandžio aukščio kėlimas

Sužemėjęs sąkandis pakeltas iki natūralios padėties

Natūralios kramtymo funkcijos ir žandikaulio veikimo atstatymas yra sudėtinga ir brangi procedūra, reikalaujanti profesionalumo iš specialisto bei specialios įrangos, todėl būtina rūpintis ne tik kiekvienu dantimi atskirai, bet ir visu dantų lanku. Svarbu reaguoti į gydytojo perspėjimus apie gresiančias sukandimo problemas, laiku kelti sąkandį ar imtis kitų priemonių, kol smulkūs trūkumai neišsivystė į sukandimo defektus.
Esant mažiems defektams, ypač sužemėjimui, gali būti taikomas sąkandžio aukščio ar nuvedimo kelių atkūrimas kompozitais, atkuriant taisyklingus dantų kontaktus ir apsaugant nuo tolimesnio dilimo.
Didesnių pažeidimų atveju taisyklingas sukandimas gali būti atkuriamas mikroprotezavimo pagalba (laminatės, užklotai). Šis būdas pranašesnis tuo, kad yra ilgaamžiškesnis, t. y. atsparesnis laiko, žalingų įpročių (nikotino, raudonojo vyno) poveikiui ir pasižymi geresnėmis tvirtumo savybėmis, geresne estetika.
Esant dideliam sąkandžio pakitimui, jis gali būti atstatomas pilnais vainikėliais. Gydymo metu dantys atkuriami iki pirminio lygio. Atstatoma jų funkcija ir estetika.

Mūsų darbus galite pamatyti apsilankę „galerijoje“.